Filtre Kahve Demleme Teknikleri

Kahve hazırlamanın tüm adımları, mükemmel kahve için eksiksiz tamamlanmalıdır. Kahve çekirdeklerinin taze çekilmiş olması, doğru oranda kahve kullanmak, kullandığınız su ve kahveyi demlediğin yöntem gibi unsurlar ‘’iyi kahve’’ için önemli. Filtre kahveyi birçok farklı yöntemle demleyebilirsin. Geleneksel olarak filtre kahve makinesinde hazırlanan bu kahveyi, evde makinen yoksa elektrik kullanmadan da demlemen mümkün.


Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir?


Moka pot:

İtalyanların geleneksel espresso yapma yöntemlerinden biri olan moka pot, filtre kahve hazırlığında da en başarılı demleme tekniklerinden biridir. 1933’te Alfonso Bialetti tarafından icat edilen moka pot ocak üstü bir demleme tekniğidir. Moka pot ile hem filtre kahve hem de espresso demleyebilirsin. Lawaga Coffee olarak filtre kahvelerini hazırlayabileceğin, mutfak tezgahında çok şık duracak moka pot çeşitlerini senin için seçtik. Dilersen sitemiz üzerinden inceleyebilir ve satın alabilirsin.

Cezve – İbrik:

Cezve Türkiye’de en çok kullanılan kahve demleme ekipmanı olarak hemen hemen her evde bulunur. Türkiye’den Yunanistan’a ya da Bosna-Hersek’e uzanan geniş bir coğrafyada kullanılır. Ocak üstü bir yöntemdir. Filtre kahve demlemek mümkün olsa da bardağa kahveyi dökerken mutlaka filtre kullanmak gerekir. Bu sebeple cezve filtre kahve demleme açısından çok tercih edilen ve önerilen bir yöntem değildir.

Damıtma:

3. Dalga kahve kültüründe en çok kullanılan yöntemler arasında bulunur. Hario v60, Chemex, Kalita Wave gibi markaların ürettiği ekipmanlar ile hazırlanan kahvelerden, kahvenin tüm aromasını almanız mümkün. Damıtma yöntemi ile hazırlanan kahve ekipmanları genelde, sifon hariç, konik bir şekle sahiptir.

French press:

Günümüzde en yaygın kullanılan filtre kahve demleme ekipmanıdır. Herhangi bir elektrik aksamına ihtiyaç duymadan, sıcak su ve filtre kahve ile kahvenizi demleyebilirsiniz

Filtre kahve makinesi:

Filtre kahve makinesi, en geleneksel filtre kahve demleme yöntemidir. Kahveyi otomatik demleyen bu makineler standart bir çalışma prosedürüne sahiptir. Yalnızca filtresinin tipi bir değişkendir, metal filtreli ya da kağıt filtreli olarak tasarlanabilir. En sağlıklısı ise kağıt filtreli olan kahve makineleridir.

Kapsüllü makineler:

İçine kahve kapsüllerinden koyularak kahveyi hazırlayan otomatik bir makinelerdir. Bu plastik kapsüllerde önceden öğütülmüş ve sıkıştırılmış filtre kahve bulunur. Makine bu kapsüllerden basınçlı suyu geçirerek kolay ve hızlı bir şekilde kahveyi hazırlar.


Lawaga Coffee olarak iyi kahve demlemeyi önemsiyoruz. Filtre kahve çekirdeklerinin tüm aromalarını almak için kahveyi her zaman kaliteli bir demleme ekipmanında, taze çekilmiş kahve çekirdekleri ile hazırlamalısın. Dilersen sitemiz üzerinden Chemex, Hario ya da filtre kahve makinesi gibi ürünlere de göz atabilirsin.