Kahve Çekirdekleri Kavurma Yöntemleri Nelerdir?

Kahve meyveleri ilk önce olgunlaşır. Daha sonra olgunlaşan kahve çekirdekleri özel yöntemlerle kavrulur. Bu işlemler sayesinde özgün ve müthiş kokusuyla zihin açan kahve, fincanına ulaşır. Kahve çekirdeklerinin kavrulması, kahve tadını direkt olarak belirleyen bir aşamadır. Doğru kavrulmayan kahve çekirdekleri, içindeki tüm faydalı ve aromayı veren yağların bozulmasına sebep olur. Kahve çekirdeklerini kavurmak için 2 farklı kahve kavurma yöntemi bulunur. İlk yöntem tamburlu makineler ile kavurmadır, ikinci yöntem ise hava ile kavurma işlemidir.

Tamburlu makineler ile ısı önce tambur ekipmanı ısıtılır. Ardından ısı temas ile metalden kahveye geçer ve kahveyi kavurma işlemine başlar. Hava ile yapılan kahve kavurma işleminde ise ısınan hava sürekli kahveyi karıştırarak ısıtarak kavurur. Hava ile yapılan kavurmada kahve çekirdekleri homojen biçimde kavrulur. Ancak iki yöntemin de tat açısından anlamlı farklılıkları yoktur. Önemli olan kavurmanın ne kadar sağlıklı yapıldığı ve kahve çekirdeklerinin kalitesidir. Lawaga Coffee belgelenmiş olarak tadım notaları 80-85 olan Arabica kahve çekirdekleridir.

Kahve Çekirdeklerinin Kavrulma Çeşitleri ise:
  • Cinnamon
  • Light City,
  • Medium,
  • Full City,
  • Dark,
  • Italian,
  • French

Kahve çekirdekleri farklı şekillerde, özel damak tatlarına hitap edecek şekilde kavrulabilir. Ancak günümüzde en çok tercih edilen 3 kavurma çeşidi bulunur. Bunlar:

Açık Kavurma

Açık kavurma, 180–205°C arası sıcaklıklarda yapılır. Kahve çekirdeğinin kavrulması, su kaybederek genleşmesi sırasında duyulan ilk çıtırtı sesinden hemen önce durur. Yumuşak içimli bir kahve oluşmasını sağlar. Ancak aromaların tamamı fincana geçmez. Daha taze aromalar açık kavurmada ortaya çıkar. Kavurma derecesi arttıkça altta yatan daha bitter tatlar ortaya çıkar.

Orta Kavurma

Orta kavurma 210 – 220°C arası sıcaklıklarda yapılan kavurma çeşididir. İkinci çıtırtı sesinden önce kavurma işlemi sonlandırılır. Bu yöntemde kavrulan çekirdekler aroma, asidite ve tat dengesi oldukça uyumludur.

Koyu Kavurma

Koyu kavurma 240 – 250°C sıcaklıklara çıkılarak yapılan kavurmadır. Koyu kavurma (dark roast) bitter tatları ve kahve yağlarını tamamen açığa çıkarır. Espresso için en ideal kavurma tekniğidir.

Lawaga Coffee satın alırken çekirdeklerini nasıl kavrulmuş istiyorsan, belirtebilirsiniz. İstediğin şekilde kavrulmuş kahve çekirdeklerini sana en taze şekilde kapına kadar ulaştırıyoruz.